loader
eko taksa

Svi preduzetnici bi trebalo da znaju da redovne obaveze prema državi obuhvataju i plaćanje eko takse na godišnjem nivou. 

Naknada za zaštitu i unapređivanje životne sredine, poznata kao Eko taksa, propisana je Zakonom o naknadama za korišćenje javnih dobara iz 2018. godine.

Promene u Zakonu, usvojene u oktobru 2023. godine, donose novine koje će se prvi put primenjivati prilikom podnošenja prijava i utvrđivanja obaveza plaćanja za 2024. godinu. 

U nastavku ćemo detaljno objasniti šta je eko taksa, kome i kako se plaća, kako biste bili sigurni da vaše poslovanje ostaje u skladu sa zakonskim regulativama.

Šta je Eko taksa?

Eko taksa ili naknada za zaštitu i unapređivanje životne sredine, predstavlja obavezu koju preduzetnici u Srbiji moraju plaćati u skladu sa Zakonom o naknadama za korišćenje javnih dobara. 

eko taksa za preduzetnike

Ova taksa je uvedena sa ciljem da se smanji negativan uticaj privrednih aktivnosti na životnu sredinu i podstakne odgovorno ponašanje preduzetnika prema prirodnim resursima. 

Važeći zakon iz 2018. godine definiše ko su obveznici plaćanja ove naknade, dok su izmene usvojene u oktobru 2023. godine donesene kako bi se prilagodile nove ekološke politike i standardi. 

Izmene se primenjuju od 2024. godine, a ono što je drugačije jeste da su preduzetnici sada svrstavani u različite kategorije po veličini, tj. veća firma – veća taksa.

Takođe postoje i izmene zakona kada je rok za prijavu u pitanju, pravna lica od ove godine podnose prijave do 30. aprila, a ne kao što je do sada bilo, do 31. jula.

Ko mora da plaća eko taksu?

Obavezu plaćanja eko takse imaju svi preduzetnici, pravna lica i udruženja u Srbiji, a čak i ogranci stranih firmi čije aktivnosti utiču na životnu sredinu, u skladu sa Zakonom o naknadama za korišćenje javnih dobara. 

Ko ne plaća taksu?

Prema novim odredbama, eko taksu ne plaćaju stambene zajednice, udruženja, kao ni preduzetnici tokom perioda mirovanja. 

Ove promene omogućavaju određenim grupama i pojedincima da budu oslobođeni obaveze plaćanja ekološke naknade, čime se olakšava njihovo poslovanje i funkcionisanje. 

Istovremeno, na spisak obveznika dodati su ogranci stranih pravnih lica, dok se gradilišta sa neprekidnim trajanjem dužim od 12 meseci smatraju izdvojenom jedinicom i takođe podležu obavezi plaćanja.

Eko taksa – Prijava

Eko taksa se plaća nadležnim organima jedinica lokalne samouprave u Srbiji. 

Da biste podneli prijavu za eko taksu, potrebno je da popunite Obrazac 1

Prijavu možete podneti na dva načina: 

  • online putem portala LPA ili 
  • ručno, popunjavanjem obrasca. 

Ako se odlučite za ručno popunjavanje, potpisan i popunjen obrazac treba predati u jedinici lokalne samouprave. 

Bez obzira na način podnošenja prijave, rešenje po kojem ćete plaćati eko taksu donosi lokalna samouprava i šalje vam ga poštom. 

Mesečne rate zaduženja i obaveze plaćanja mogu se pregledati na portalu LPA, što omogućava precizno praćenje i redovno izvršavanje obaveza. 

Rok za plaćanje eko takse

Izmenama propisa donetih početkom novembra, koje se primenjuju od 1. januara 2024. godine, rok za podnošenje prijave za naknadu za zaštitu i unapređenje životne sredine (eko taksu) pomeren je sa 31. jula na 30. april. 

eko taksa rok - rok za placanje eko takse

Iznos eko takse određuje se na godišnjem nivou i plaća se u 12 mesečnih rata, što omogućava lakšu finansijsku organizaciju za sve obveznike. 

Rok za plaćanje rata je do 15. u mesecu za prethodni mesec. Akontacije nastavljaju da teku i u narednoj godini, dok se ne uruči novo rešenje. 

Račun i poziv na broj su uvek isti. Za plaćanje eko takse šifra plaćanja je 153 za gotovinske uplate, odnosno 253 za uplate sa računa.

Kolike su takse?

Privrednici u Srbiji moraju izdvojiti od 5.000 do dva miliona dinara godišnje za plaćanje eko taksi. 

Visina eko takse ne zavisi direktno od nivoa zagađenja koje preduzeće stvara, već od veličine biznisa i delatnosti u kojoj posluju. 

Konkretno, iznos takse se određuje na osnovu šifre delatnosti i kategorije privrednog subjekta (veliko, srednje, malo ili mikro pravno lice ili preduzetnik). 

Takođe, zakon propisuje da iznos takse ne može biti viši od 0,4% prihoda ostvarenih u prethodnoj godini. 

Iznos eko taksi na godišnjem nivou:

Visok negativni utican na životnu sredinuSrednji negativni utican na životnu sredinuNizak negativni utican na životnu sredinu
Veliko preduzeće2.000.000,001.000.000,00500.000,00
Srednje preduzeće500.000,00250.000,00125.000,00
Malo preduzeće200.000,00100.000,0050.000,00
Mikro preduzeće20.000,0010.000,005.000,00

Savet knjigovođe za kraj

Eko taksa je zakonom propisana obaveza i zbog toga je svakako bolje blagovremeno izmiriti obaveze nego kasnije plaćati kazne. 

Ako ne pre, obaveza vas može dočekati kada budete zatvarali agenciju ili prilikom preregistracije u DOO. 

Pravovremeno podnošenje prijava i plaćanje eko taksi ne samo da pomaže očuvanju životne sredine, već vam omogućava i nesmetano poslovanje bez dodatnih troškova zbog nepoštovanja zakona.

Na kraju, koliko vam je potrebna profeisonalna poslovna pomoć, na pravom ste mestu.

Goldman knjigovodstvena agencija vam stoji na raspolaganju za sve savete i pomoć u vezi sa eko taksama i drugim knjigovodstvenim pitanjima. 

Zato ne oklevajte da nas kontaktirate i time olakšate svoje poslovanje. 

Ostavite komentar

Vaša email adresa neće biti sačuvana. Neophodna polja su označena *