Bez obzira da li ste već upoznati sa ovom temom ili tek počinjete da istražujete, ovde ćete pronaći korisne informacije koje će vam pomoći da se bolje orijentišete u svetu poreskih obaveza i poslovanja.
Jedan od osnovnih obeležja svake kompanije je PIB (poreski identifikacioni broj) koji se dodeljuje svakom privrednom društvu prilikom registracije.
On je takođe obavezan element mnogih računa i faktura, a ujedno je i naročito bitan za sve subjekte koji su u sistemu PDV-a.
Sada, kada smo stekli osnovnu sliku, krenućemo sa istraživanjem dubljih slojeva Poreskog identifikacionog broja i razmotriti sve što treba da znate kako biste se lakše nosili sa zahtevima poreskog sistema u Srbiji.
Šta je PIB?
Kada je u pitanju značenje, Poreski identifikacioni broj (PIB) predstavlja jedinstveni i jedini koji dodeljuje Poreska uprava fizičkim licima, preduzetnicima i pravnim licima.
Njegova osnovna svrha je jednostavna, ali od suštinskog značaja: identifikacija poreskih obveznika.
Zakon o poreskom postupku i poreskoj administraciji utvrđuje okvire i pravila za dodeljivanje PIB-a, čime se omogućava precizno praćenje finansijskih aktivnosti pojedinaca i entiteta u zemlji.
Bitno je napomenuti da PIB nije samo slučajno izabrani niz brojeva – on je jedinstven za svako fizičko lice, preduzetnika i pravno lice, te se koristi kao glavni identifikacioni simbol pri svim javnim prihodima.
Ovaj broj postoji tokom trajanja aktivnog statusa poreskog obveznika.
Struktura poreskog identifikacionog broja
Pre svega, PIB se označava u numeričkom obliku (ciframa).
Poreski identifikacioni broj za različite kategorije poreskih obveznika, kao što su pravna lica, preduzetnici, stalne poslovne jedinice nerezidentnih pravnih lica i nerezidentna fizička lica, se sastoji od devet cifara, koje zajedno grade jedinstvenu oznaku.
Centralni deo identifikacionog broja čini redni broj registracije poreskog obveznika, osam numeričkih cifara koje se kreću od početnog broja 10000001 do krajnjeg broja 99999999.
Taj redni broj je poput jedinstvenog pečata za svakog poreskog obveznika, označavajući njihovu poziciju u sistemu. Značajan detalj čini poslednja cifra, kontrolni broj, koji ima ključnu ulogu u osiguravanju tačnosti i integriteta PIB-a.
Rezidentna fizička lica koja nisu preduzetnici i obveznici poreza i doprinosa na prihode od poljoprivrede i šumarstva koriste PIB drugačijeg oblika – sa 13 cifara.
Ovaj PIB se zasniva na jedinstvenom matičnom broju građana (JMBG), osiguravajući tako veću povezanost između identifikacionih sistema i pojedinaca.
Ko mora da ima PIB?
Ova oznaka nije rezervisana samo za poslovne gigante, već ima širu primenu koja obuhvata različite entitete i pojedince.
Na ptianje “Ko mora da ima PIB?” odgovor je sledeći:
1. Rezidentna pravna lica su među onima koji su obavezni da imaju Poreski identifikacioni broj. Bilo da je reč o velikim korporacijama ili manjim preduzećima, ova kategorija obuhvata raznovrsne entitete koji se bave poslovnim aktivnostima.
2. Državni organi, organizacije teritorijalne autonomije ili lokalne samouprave takođe spadaju u grupu koja treba da ima poreski identifikacioni broj, čak i ako nemaju svojstvo pravnog lica.
3. Rezidentno fizičko lice koje ostvaruje prihode ili ima imovinu koja podleže oporezivanju je takođe u obavezi da ima PIB.
4. Stalne poslovne jedinice nerezidentnih pravnih lica koje posluju na teritoriji Srbije, takođe spadaju u ovaj domen.
5. Nerezidentna pravna i fizička lica koja određuju punomoćnika. (u skladu sa odredbom člana 14. stav 2. Zakona o poreskom postupku i poreskoj administraciji)
Kako dobiti PIB (Poreski Identifikacioni Broj)?
Nakon podnošenja registracionog zahteva Agenciji za privredne registre (APR), Poreska uprava automatski se obaveštava o potrebi za izdavanjem Poreskog identifikacionog broja za vašu organizaciju.
PIB se zatim brzo generiše i dostavlja, najčešće zajedno sa rešenjem o registraciji, omogućavajući vam da formalno i efikasno ozvaničite svoj status.
Važno je napomenuti da novoregistrovane ustanove treba posebno da podnesu zahtev Poreskoj upravi kako bi dobile Poreski identifakcioni broj.
Ovaj broj postaje deo registra privrednih subjekata u Agenciji za privredne registre, pružajući transparentnost i lakoću pristupa relevantnim poslovnim informacijama.
PIB pretraga
Jedna od glavnih svrha Poreskog identifikacionog broja je ta što su osnovni podaci kompanije transparentni i svima dostupni.
Pretraga po PIB-u omogućava da se do njih jednostavno i lako dođe. Sve što treba da uradite jeste da uđete u PIB registar i unesete Poreski identifikacioni broj firme.
Da li mogu da imam dva PIB-a?
Poreski sistem jasno definiše da jednom poreskom obvezniku nije dozvoljeno da ima dva ili više Poreskih identifikacionih brojeva.
U slučaju da se desi da jednom obvezniku budu dodeljena dva ili više PIB-a, Centrala Poreske uprave preduzima korake kako bi ovo neslaganje bilo ispravljeno.
To podrazumeva da se, ili po službenoj dužnosti ili na zahtev same stranke, putem rešenja poništava višak PIB-ova, čime se usklađuje obavezni identifikacioni broj sa pravilima definisanim Pravilnikom o poreskom identifikacionom broju.
Kada se oduzima ili poništava PIB?
Proces oduzimanja ili poništavanja Poreskog identifikacionog broja prati precizno definisane situacije koje osiguravaju doslednost i tačnost poreskog sistema.
Osim već spomenute situacije, postoje i druge okolnosti u kojima se može desiti da se PIB oduzme ili poništi.
Na primer, u slučaju da isti PIB bude dodeljen različitim poreskim obveznicima, procedura je jasna – potvrda o izvršenoj registraciji dodeljuje se prvom poreskom obvezniku koji je dobio broj, dok će drugi dobiti novi identifikacioni broj.
Osim toga, ukoliko poreski obveznik ne prijavi sve kasnije izmene podataka u vezi sa registracijom ili ne dostavi potrebnu dokumentaciju i informacije Poreskoj upravi u roku od pet dana, PIB se može oduzeti.
Zaključak
U ovom blogu predstavili smo vam sve što bi trebalo da znate o Poreskom identifikacionom broju u Srbiji, od pojma preko njegove strukture i važnost, pa sve do načina dobijanja.
U suštini, PIB je više od broja. On predstavlja ključnu vezu između poreskih obveznika i sistema, promovišući transparentnost i poslovanje u skladu sa zakonom.
Da biste da biste vodili poslovanje u skladu sa zakonima i propisima, najbolja opcija je da izaberete partnera u vidu knjigovodstvene agencije koja će sa administrativne, finansijske i pravne strane držati sve pod kontrolom.
Ukoliko ste u potrazi za pouzdanim i iskusnim partnerom, Goldman knjigovodstvena agencija može biti idealan izbor za vaše preduzeće.
Zato ne oklevajte da nas kontaktirate i zakažete besplatne konsultacije.